Co jsou splinty

Vážení zákazníci,

abychom Vám přiblížili sortiment naší společnosti a seznámili Vás s možnými kombinacemi různých produktů, připravili jsme tyto základní informace o tom co jsou splinty.

Rozlišujeme dva základní výrobce splintů a to AVERY DENNISON a BANOK. Popřípadě universál (OEM, Ekonomy). Splinty se zpravidla liší pouze v detailech, avšak splinty Avery Dennison nedoporučujeme případě používat spolu s jehlou ani pistolí značky Banok a naopak. Funguje to, ale je možné že  chod nebude  nezchybný a splinty se můžou zaseknout. V případě univerzálních kleští je nutné se informovat o použitelnosti  jehel a splintů. Splinty rozlišujeme dle mechanických vlastností. Základní typy splintů jsou Fine (jemné)  a Standard. Kromě základního rozdělení Fine / Standard existuje i mnoho typů splintů v různých délkách a barevných provedeních. I splinty řady standard mohou být vyrobeny s polypropylenu nebo nylonu.


416-1_banok-jemne-uxp-1Splinty jemné (Fine)
 jsou jemnější a vyhovují aplikacím, které nevyžadují vysokou sílu splintu v tahu. Mohou být vyrobeny z polypropylenu nebo nylonu.

Použití: Splinty řady jemné (Fine) jsou určené k připevňování cenovek, visaček, ošetřovacích návodů na jemné tkaniny, pleteniny, prádlo, párování ponožek a punčochového zboží. Zásadní výhodou je, že se neničí tkanina nebo se nevytrhávají ,,očka". Nevýhodou je menší pevnost.
splinty standard Splinty standard odolávají vyšším silám v tahu. V žádném případě nelze použít splinty typu jemné (Fine) ve Standard pistolích a naopak.

Použití: Splinty řady standard jsou určené na upevňování visaček, cenovek, ošetřovacích návodů na tkaniny, těžkou konfekci, kožené zboží, párování obuvi z textilních materiálů, pleteniny z hrubých přízí a mnoho dalšího...

Splinty standard s T- koncovkou jsou vyrobeny s nylonu, mají nosnost 3,4 - 4,5 Kg a jsou vhodné k párování sportovních ponožek, rukavic, upevňování reklamních a jiných materiálů.126_background--1Splinty speciálnído této kategorie patří splinty se závěsným očkem. Ty se vyrábí z polypropylenu.

Použití: Jsou určené k zavěšování rukavic, hraček, pokrývek hlavy, drobných domácích potřeb i na drátěné programy používané v prodejnách nebo na výstavách. Unesou až 2 - 3 Kg.

 
309_spojovaci-posuvne-pevneSplinty spojovací můžeme rozdělit do typů:

Splinty spojovací jsou určené k připevňování visaček, etiket, ošetřovacích návodů na kabelky, kufříky, boty, opasky, batohy, brýle, hudební nástroje nebo různé kuchyňské nebo sportovní potřeby.

Splinty posuvné jsou určené k vázání kabelů, připevňovacích visaček, etiket na kabelky, kufříky, vázání sportovních souprav.

Splinty na připevňování knoflíků jsou určené na připevňování knoflíků na pracovní oděvy, sešívání lepenkových a kartónových krabic. Vyrábí se v barvě přírodní, černé nebo bílé.

Splinty na označovaní masa jsou určeny ke značení potravin. Splinty mohou být v barvě modré, žluté nebo oranžové.

Na trhu máme i ekonomicky výhodnější splity s vyšší hustotou splintů v jednom platu tzv. Micro systém. Splinty jsou vedle sebe umístěny ve dvojnásobné hustotě a proto nemusíte tak často měnit náplň aplikační pistole. Jsou jak v jemné tak i standardní variantě.


231_jehla05013-9915-1Splintovací jehla je z velmi tvrdého materiálu, vždy dutá tak, aby byl zajištěn průchod splintu do materiálu. Jehla je velice ostrá. Stejně jako u kleští, pistolí a splintů jsou i jehly vyráběny těmito výrobci: Banok, Avery Denninson, universální (Ekonomy) v tomto slova smyslu znamenají jehly, které jsou vyráběny obvykle Čínskou nebo Korejskou výrobní firmou, která je vyrábí v kopii. I universální jehla odpovídá systému daných kleští.  Někteří výrobci preferují jehly vyrobené z kovu tzn. celokovové jehly. Jiní kromě celokovových jehel pak kombinují kovovou část jehly (ostří) s plastovými materiály.

Délky jehel jsou odvislé od typu kleští, nikoli délky splintů. Vždy se jedná o volbu jehly z pohledu splintovaného materiálu. Existují zesílené verze jehel, které odolávají vyššímu tlaku při propichování materiálu během splintování. Pouze naprosto rovná jehla totiž zajistí dokonalé zasplintování. Někteří výrobci také vyrábějí splintovací pistole s prodlouženou délkou jehel. Tyto bývají označeny L či XL, přičemž L znamená, že je aplikační pistole určená pro dlouhé jehly a splinty. Standard (long needle), XL pak pro dlouhé jehly a splinty Fine (Long needle, fine pins). Tyto kleště s dlouhými jehlami jsou pak do jisté míry universálnější, jelikož dokážé zasplintovat spolehlivě splinty o délce 15 mm, stejně jako splinty s délkou 40 mm. Toto palatí pro všechny kleště a jehly. Vždy je tedy výhodnější zvolit kleště s dostatečně dlouhou jehlou tak, abyste v budoucnu nebyli omezováni délkou jehly, která by nedokázala projít splintovaným materiálem skrz.

Systémy 1000 mohou být vyrobeny s polypropylenu nebo nylonu.

Použití: Své uplatnění najde tam kde je velká četnost aplikací - v kotouči je 1000 splint, tím odpadá častá výměna sloupků se splintami. Ideální pro aplikace větší než 2 000 splintů za den. Chtěli byste je vyzkoušet ? Napište nám .

 

 


Základní technické pojmy: 

Fine – jemný typ splintu
Standard – silný typ splintu
T-end – typ splintu se zakončením T
Háčkový splint – typ splintu se zakončením háčkem
Pin tag (fastener) – splint
String tag – pojistná nit
Visačka – slouží k zavěšení na výrobek
Etiketa – slouží k jinému připevnění na výrobek
Cenovka – visačka či etiketa pro uvedení ceny výrobku

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shopteťák.cz